Muskanın asıl anlamı nüsha yani bir yazı, sembol ya da şeklin kopyasını çıkarmak anlamındadır ve Kuran-ı Kerim'de bulunan bazı ayetlerden yararlanılarak yazılmaktadır. Bu ayetler üçgen olacak şekilde 7 kez katlanır ve bal mumu, muşamba veya deri gibi bir nesneye sarılarak muhafaza edilir ve insanın üzerinde bulundurması gerekir. Vefk ise çok daha geniş kapsamlı bir çalışma gerektiren ve koruyucu vefkler hariç kişiye özel olarak yapılan bir işlemdir. Vefk hazırlayabilmek için Cifr ilmi ve ecbed hesabı gibi ilimlerinde bilinmesi ve bunlardan yararlanılması gerekmektedir.

MUSKA VE VEFK ARASINDAKİ BAZI FARKLILIKLAR

Vefk etkisini göstermesi bakımından muskaya göre çok daha güçlüdür, etkisi kalıcıdır ve insanın yanında taşıması gerekmez. Muskanun yapımı itibariyle belli bir süresi vardır ve bu süre dolduktan sonra etkisi zamanla azalacaktır. Vefk ise kişinin istediği dahilinde etkisini hiç kaybetmeceği gibi her geçen gün etkisini artıracaktır. Muskanın yapılması için gerekli işlemler tamamlandıktan sonra herhangi özel bir okuması gerekmez. Vefkler ise yapıldıktan sonra daha etkili ve güçlü olması için çeşitli ayetler ve tılsımlı sözler okunarak desteklenir.

Muska belli bir amaç için yapılır ama vefk bir veya birden çok amaca ulaşmak için yapılabilir . Muska ve vefk bazı bakımlardan benzerlik gösterse de özellikle yapımı bakımından çok farklıdır. Muska yapımı çok daha kolay bir işlem olmasına rağmen vefk hazırlamak için daha karışık işlemler yapılması gerekmektedir. Her ne olursa olsun bu konuda en dikkat edilmesi gereken konu ise uzman birisinden yardım alınması gerekmektedir. Aksi takdirde yapılan işlemin etki etmeyeceği gibi bazı durumlarda yapan ve yaptıran kişinin başına çok daha büyük felaketler gelebilir.

Yukarıda anlattığımız vefk ve muska arasındaki olan farklar ise daha da çoğaltılabilir ama temel farklılıkları bunlardır. Aslında her ilmin kendine göre bir uygulama alanı vardır mesela bir hastalıktan kurtulmak için vefk yerine muska hazırlatmak daha mantıklıdır. Ama aşk, bağlama, geri döndürme gibi işlemler için vefk hazırlatılması gerekmektedir. Uzman medyum Orhan AKAY insanlara kararsız kaldıkları zaman istekleri dahilinde bir işlem önermektedir. Bugüne dek bir çok insana yardımcı olan medyum Orhan AKAY'ın amacı ise insanlara Allah-u Teala'nın bizi bu dünyada çaresiz bırakmadığını göstermektir.