Vefk hazırlanırken bazı hususlara dikkat edilmesi gerekmektedir. Vefk belli aşamalardan oluşarak hazırlanır öncelikle bunlara bir göz atalım.

VEFK HAZIRLANIRKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİDİR

Kişi öncelikle manevi yönden hazır olmalıdır buna psikolojik hazırlık aşaması denir. Bu süre içerisinde kişi isteklerini ve amacını kesin çizgilerle belirtmelidir. Bir çok anlama gelen genel durumlardan kaçınmalı veya sonuçlarını kolayca hesaplanamayan isteklerde bulunmamalıdır. Kişiye özel vefk hazırlanıyorsa vefk yapılacak kişi doğum tarihini doğru bir şekilde belirtmelidir burada baz alınan kişinin gerçek doğum tarihi olmalıdır. Nufüs cüzdanı baz alınmamalı ve kişi ebeveynlerinden gerçek doğum tarihini teyit ettirmelidir. Aksi takdirde yapılan vefk yanlış bilgilerle hazırlanacağı için herhangi kötü veya iyi bir etkisi olmayacaktır. İki kişi için vefk hazırlanacaksa yine vefk için iki kişinin de doğum tarihleri net olarak bilinmelidir, bilinmiyorsa medyum bu konu hakkında bilgilendirilmelidir. Daha sonra iki kişinin burç uyumları kontrol edilerek vefk buna göre hazırlanacaktır.

VEFK HAZIRLANIŞI

Vefk hazırlatacak kişi medyuma gereken bilgileri aktardıktan ve niyet ettikten sonra medyum gerekli hazırlıklara başlayacaktır. Vefkin tutarlı olması için vefk hazırlayacak kişinin aşağıdaki tüm kurallara dikkat etmesi gerekmektedir aksi takdirde yapılan işlem tutarlı olmayacaktır . Vefk çizimine başlamadan önce abdest alınması, temiz elbiseler giyilmesi ve en az 2 rekat namaz kılınması gerekmektedir. Daha sonra vefk yapacak kişi dünyevi duygulardan arınmalı ve Yaradana dua etmelidir. Duanın sonunda hayır işleri için Fatiha, İnşirah, Kadir İhlas sureleri, şer işleri için Tebbet ve Fil sureleri okunmalıdır. Vefk çizilmeye başlamadan önce kişinin burcu belirlenmeli ve burcunun özellikleri, gezegen günü ve saati, okunacak dua, tılsımlı söz ve esmalar hesaplanmalıdır. Daha sonra vefkte kullanılacak olan Arapça harfler, kelimeler veya sayılar 3 - 4 kere hesaplanmalı ve doğruluğu teyit edilmelidir.

Son olarak vefk için gerekli olan tütsü belirlenmeli ve yemin oluşturulması gerekmektedir. Vefk çizilmeye başlandıktan sonra en küçük sayıdan başlanarak içi doldurulmalıdır. Eğer harf veya kelime var ise bunun Ecbed tablosunda bulunan değerleri hesaplanmalı ve ona göre bir sıra belirlenmelidir. Vefk oluşturulurken ay ve gün ışığından uzak tutulmalı imkan varsa mum ışığından yararlanılmalıdır. Vefk çizimi bittikten sonra tüm satır, sütun ve köşelerin sayısal değerleri toplamı eşit olmalıdır. Son olarak derecelerin hizmetlileri bulunmalı, görevlendirilmeli ve yemin oluşturulmalıdır. Daha sonra vefk tütsülenerek katlanmalı ve göbek hizasından yukarıda bulundurulmalıdır.