Vefkler hayatında çeşitli zorluklar yaşayan ve buna bir çözüm yolu arayan insanların başvurduğu bir ilim dalıdır. Allah-u Teala insanlara bazı dertler vermiştir kimisi bu dertlere isyan eder, kimileri bu dertlere çözüm yolu arar kimileri ise bu dertlerden kaçmaya çalışır. Allah'ın bize bu dertleri vermesinin en büyük nedeni bu dünyanın bir sınav yeri olmasından kaynaklanmaktadır . Ama derdi veren Allah bizi bu dünyada da yalnız bırakmamış ve bunlara çözüm olarak bazı ilimleri insanlara ihsan etmiştir. Harut ve Marut isminde iki meleği yeryüzüne göndererek insanlara dertlerinden kurtulmak için gerekli olan ilimleri bahşetmiştir. Buradan da anlaşılacağı gibi aslında Allah-u Teala bizi bu dünyada da yalnız bırakmamış ve inananlar için çıkış yapısı yaratmıştır.

Peki çözümleri sunmak yerine dertleri hiç vermeseydi diye düşünenler olacaktır elbette ama yeryüzüne bakan her insan bu cevabı rahatlıkla bulabilecektir. Yeryüzünde çoğu şey zıt olarak yaratılmıştır geceyle gündüz, iyiyle kötü, hastalıkla sağlık gibi. Bunlar her ne kadar zıt gibi görünse de aslında birbirini tamamlayan şeylerdir ve birisini yaşamayan diğerinin değerini anlayamaz. Allah bize önce derdi sonra dermanı verdi insanlar ise ya buna isyan ederek günaha girdi ya bu dertlerden kaçmaya çalıştı ama inananlar bunun çözümünü buldu. Bu sayede inanan ve araştıran kişiler hem bu dünyada hem ahirette sıkıntı yaşamayacaklar. Peygamber efendimizin hadisi şeriflerinde de üstünde çoğu kez durduğu gibi Allah sabredenlerle beraberdir.

VEFKLER NASIL İSİMLENDİRİLİR

Vefk isimleri bir çok etmene göre değişiklik gösterebilmektedir mesela vefk yaptıracak kişinin değerleri hesaplandıktan sonra bulunan kare miktarı ile isimlendirilebilir. Dört kare bulunmuşsa dörtlü vefk, yedi kare bulunmuşlar yedili vefk vs şeklinde isimlendirilebilir. Bunun dışında bulundukları gruba göre de dört farklı element isimleriyle de bağdaştırılabilir. Bunlar toprak vefki, ateş vefki, su vefki, hava vefkidir.

VEFK ÇEŞİTLERİ

Vefkler belli bir sayıyla ifade edilemeyecek kadar çok çeşitleri olan bir ilim dalıdır ülkemizde aşk vefki, bağlama vefki, koruyucu vefk, bereket vefki en çok istenen vefklerdendir. Vefkler kişiye özel ve eşsiz olarak hazırlandığı için bunları sınırlandırmaya çalışmak zaten doğru bir davranış şekli değildir. Önemli olan kişilerin bu ilimlerden faydalanarak isteklerine sorunsuz bir şekilde kavuşmasıdır.