Medyum arayan insanların en büyük sorunlarından birisi de maalesef artık bu konuda yeterince güvenilir ve uzman bir medyum bulamamaktır. Zira bu ilimlerden anlamayan kişiler bile artık kendini medyum olarak tanıtmakta ve insanların duygularıyla oynamaktadır. Ancak medyumluk sonradan öğrenilecek bir ilim olmadığı gibi doğuştan medyumluk vasıflarına sahip kişilerinde bu ilimlerde kendini geliştirmesi gerekmektedir. Aksi takdirde kişi doğuştan medyumluk vasıflarına sahip olsa dahi kendini bu ilimlerde geliştirmediği için yapacağı işlemler risk taşımaktadır.

İYİ BİR MEDYUM NASIL OLMALIDIR

İyi bir medyum her şeyden önce mütevazi olmalıdır zira Allah kibirli olanları sevmez. İnternette genel olarak baktığımız zaman medyum olduğunu iddia eden bir çok kişi kendisinin en iyi medyum olduğunu da söylemektedir. Ancak bu kişiler gerçek medyum olsa dahi yapacakları işlemlerde her zaman büyük bir risk mevcuttur. Bunun sebebi ise kibirli insanlar hata yapmayacaklarını düşünürler ancak uzman medyum bilir ki kendisi bir aracıdır. Büyü yapılan her işlem gerçekleşecek diye bir şey yoktur zira bu ilimler Allah tarafından geldiği gibi yine onun tarafından kabul olunur. Bu yüzden kendini en iyi medyum olarak görmek bu ilimleri kendisinin yaptığını iddia etmekle eş değerdir. Oysa ki medyum insanların isteklerinin Allah tarafından kabul edilmesi için bir vesiledir. Tabi ki burada medyuma büyük bir görev düşmektedir çünkü her istek duayla ya da herhangi başka bir işlemle hemen gerçekleşseydi medyumlara ihtiyaç kalmazdı. Peki neden dualar bazen yetersiz kalır biraz daha detaylı açıklayalım.

MEDYUMUN ÖNEMİ

Allah şüphesiz bir çok insanın duasını kabul etmektedir ancak özellikle kişinin kendisi yerine başka birine yaptığı dua daha önemlidir. Bunun sebebi de yukarıda belirttiğimiz gibi Allah kibir sahibi, bencil insanları sevmez. Ancak bazı durumlarda bir başkası için yapılan dualar da gerçekleşmemektedir. Bu şüphesiz Allah'ın biz insanları önemsemediğinden ziyade bize değer verdiği içindir. Eğer yapılan her dua kabul olsaydı bir çok insan kibre kapılacak ve büyük günahlar işleyecekti. Bunu daha iyi anlamak için tarihte buna benzer yaşanmış bir çok olayı araştırmak mümkün. Özellikle Lut kavmi bu konuda verilecek  en büyük örneklerden birisidir. Bu yüzden Allah insanların istediği şeyi ne kadar istediğini anlaması için bazı durumlarda bu konularda araştırmalar yapmasını istemiştir. 'Ben size akıl verdim düşünmez misiniz?' ayeti de bu konuya açıklık getirmektedir. Bu yüzden medyumlar aslında kişinin neyi ne kadar istediğini bunun için nelerden vazgeçeceğini bilerek insanlara yardımcı olmaktadır. Bu sayede isteğine kavuşan insan kibre kapılmak yerine Allah'ın bizi ne kadar düşündüğünü daha iyi idrak edecektir.