Tunceli ilimizde özellikle büyü olaylarından mağdur olan insanlar bu tür büyüleri bozdurmak için tecrübeli bir medyum aramaktadır. İnsanlar her ne kadar tecrübeli bir medyum arıyor olsa da yapılan aramalar maalesef insanları doğru yönlendirmiyor. Zira yapılan istatistiklere göre medyum arayan kişiler öncelik olarak kendine yakın medyumları aramaktadır. Bu tür bir arama ise her ne kadar ilk olarak mantıklı gibi görünse de aslında kişilerin mağdur olmasına sebep olan bir yoldur. Tunceli ilimizde medyum arayan kişiler genellikle Tunceli medyum, Pertek medyum, Mazgirt medyum. Çemişgezek medyum, Hozat medyum kelimelerini kullanmaktadır. Burada da görüldüğü gibi ilk olarak kullanılan kelimeler güvenilir bir medyumdan ziyade kendisine yakın olan medyum arandığını göstermektedir. Bunun sakıncaları ise maalesef medyumluk ilminin değerinin anlaşılmasıyla bazı duygu istismarcısı kişiler de anlamadıkları bu ilme merak sarmış durumda.

Öncelikle bilinmesi gereken medyumluk ilmi herkesin yapacağı bir ilim olmadığı gibi herhangi bir kaynaktan öğrenilecek uygulanacak bir ilim de değildir. Ama insanlar artık medyumluk ilmini bir iş gibi kullanarak kendisinden yardım isteyen insanların duygularını istismar etmektedir. Bazıları bu ilmi uyguluyor gibi görünerek aslında bu ilmi hiç bilmemektedir, bazıları ise öğreneceğini düşünerek bu ilmi yapabileceğini düşünmektedir. Medyumluk ilminde bahsi geçen hiç bir ilim deneme-yanılma yoluyla veya herhangi bir kaynaktan okuyarak, araştırarak öğrenilmez. Bunu deneyen insanlarsa hem kendilerine hem de kendisine başvuran insanlara zarar vermektedir. Bu yüzden medyum ararken daha dikkatli davranılmalı ve kullanılan kelimelere dikkat etmek gereklidir.

TUNCELİ GÜVENİLİR MEDYUM

Tunceli ilimizde bir çok insanı isteğine kavuşturan ve dertlerinden kurtaran medyum Orhan AKAY Tunceli halkının sevgi ve saygısını kazanmıştır. Özellikle büyü bozma konusunda Allah'ın izniyle insanları bu beladan kurtarmakta ve daha huzurlu bir hayat yaşamalarına vesile olmaktadır. Tunceli'de yaşayan ve kocası evinden soğuyan kişilere bağlama büyüsü, sevdiği insanla bir türlü evlenmeyen insanlara evlilik büyüsü gibi konularda da yardımcı olmaktadır. Bu ve bunun gibi hayır işlerinde insanlara yardım etmeyi kendine vazife bilen Orhan AKAY bu ilimdeki ününü aslında bunlara borçludur. Detaylı bilgi ve yardım için bize ulaşabilirsiniz.