Aşk belkide bir insanın hayatı boyunca yaşayacağı en güzel duygudur. Ancak maalesef bu her zaman karşılıklı olarak yaşanan bir duygu değil. Durum böyle olduğu zaman da hayatın en güzel duygusu olan aşk haliyle insanın ızdırabı oluyor. Ancak kişinin burada ümitsizliğe düşmesi ve isyan etmesi hiç bir yarar sağlamayacağı gibi aynı zamanda manevi olarak kişiyi yıpratacaktır. Allah insana dua kapısı açmıştır ve O ol dediği zaman olmayacak hiç bir şey yoktur. Aşk duası bir çok insanın hayatını sevdiği insanla birlikte yaşamasına vesile olmuş bir duadır.

NASIL AŞK DUA ETMELİYİZ

Toplumumuzda artık dua etmek insanların genellikle zorda kaldığı zamanlarda yardım istediği bir kapı olmuştur. Ancak her akıl sahibi insan bunun çok saçma bir durum olduğunu da kabullenmek zorundadır. Allah bizi bu dünyaya Ona ibadet etmemiz, iyilik yapmamız, insanlara hoş görülü davranmamız vs gibi nedenlerle göndermiştir. Ancak bir kişi sadece işi düştüğü zaman veya ciddiye almayarak dua ediyorsa bunun olması beklenemez. Şunu unutmamalıyız ki Allah'ın ne bizim dualarımıza ne de ibadetlerimize ihtiyacı yoktur. Ancak yine de bize dua kapısını açmış ve istediğimizi dileyebileceğimizi buyurmuştur. Oysa insanlar sadece başı dara düştüğü zaman ya da ciddiye almayarak dua ederek en büyük kötülüğü yine kendisine yapmaktadır. Dua ederken öncelikle bütün kötü niyetlerden uzaklaşması hem ruhen hem de bedenen temiz olmalıyız. Yani ne için dua ediyorsak onu canı gönülden Yaradan'dan istemeliyiz. Ancak bu dua kesinlikle gerçekleşecek diye de düşünmemeliyiz zira her dua gerçekleşecek diye bir kaide yoktur. Belki de Allah başka yollarla bunu gerçekleştirmemizi istiyor ve bu yüzden duamız kabul olmuyordur. Zaten her dua kabul edilseydi hiç şüphe yokki insan bunun kıymetini asla bilemeyecek ve nankörlük edecekti. Tarihte bir çok toplumda bunun örneklerini görmek mümkündür.

PEKİ NE YAPMALIYIZ

Eğer duamız kabul edilmediyse bu gerçekten bizim için hayırlısı olan mı yoksa başka bir yöntem mi denememiz gerekiyor bunu bilemeyiz. Ancak burada kişiye düşen vazgeçmek değildir zira bir kapıyı bir kilit açmadı diye vazgeçersek diğer kilitleri denemediğimiz için pişmanlık duyabiliriz. Eğer bir şeyi gerçekten istiyorsak bunun için her yolu denemeliyiz ancak o zaman elimden geleni yaptım ama olmadı diyebiliriz.