Siirt ilimizde yaşayan insanlar isteklerine kavuşmak için bu konuda uzman ve güvenilir medyum arayışı içerisindedir. Ancak Siirt ilimizde yaşayan insanların en büyük sorunlarından birisi ise yakın olan medyum aramaktır. Ama konum bazlı veya yakın olan medyumu aramak çoğu zaman kişilerin yararına değil zararına olan bir durumdur. Yapılan istatistiklere göre kendisini medyum diye tanıtan bir çok insan konum bazlı yapılan aramalardan gelir sağlamaktadır. Bu durumun sebebi ise kendini medyum diye tanıtan bu kişilerin iyi bir hatip olmasından ve insanları bu şekilde aldatmasından kaynaklıdır. Bu kişiler karşısındaki insanı kolayca etkileyebilmekte ve bu sayede medyum olmasa da medyum gibi davranmak konusunda ustadır.

Bu kişilerin gerçek medyumdan ayırt edilememesi, özellikle yüz yüze yapılan görüşmeler de karşıda ki kişiye bir baskınlık kurmasından kaynaklıdır. Bu şekilde kişilerin sorduğu soruları ustalıkla başka yönlere çekerek aslında kendi düşüncelerini karşıdaki insana empoze ederler. Bu kişiler hakkında bu kadar bilgi sahibi olmamızın temeli ise daha önce bu kişilerle çalışmış insanların anlattıkları doğrultusundadır. Bu sözde medyumlara prim vermemek için konum bazlı aramalar yerine daha anlamlı aramalar yapmak ise bu sorunu tamamen ortadan kaldırmasa da asgari düzeye indirecektir.

Siirt ilimizde arama yapan kişiler genellikle Siirt medyum, Kurtalan medyum, Pervari medyum, Baykan medyum, Şirvan medyum kelimeleri ile arama yapmaktadır. Bu şekilde arama yapmak her zaman tehlikeli bir arama türüdür. Dikkat edilirse burada medyum arayan kişi güvenilir, gerçek ve bu ilimde tecrübe sahibi bir medyum aramamaktadır. Bunun yerine kendisine yakın olan medyumu aramaktadır bu da medyum olduğunu iddia eden sözde medyumların işine yaramaktadır. Yüz yüze görüşülmeye gittiği zaman ise bu kişiler hitabet sanatını kullanarak karşısındaki insanı etkilemeye çalışır.

GERÇEK MEDYUM KİMDİR

Gerçek medyum kişiyi en kısa zamanda ve en etkili şekilde isteklerine ulaştıran medyumlara denmektedir. Türkiye üzerinde bu ilmi yıllardır yapan, tecrübe sahibi bir çok  medyum var. Bu medyumlarla çalışmak hem isteklerinize ulaşmanızın en kolay yolu hem de bu sayede sözde medyum olduğunu iddia eden kişilere prim verilmemiş olur. Bunun içinde arama yaparken kullanılan anahtar kelimeler daha açıklayıcı olmalıdır. Örneğin tecrübeli medyum, gerçek medyum gibi aramalar yapmak ve karşınıza çıkan medyumlar hakkında bir ön araştırma yapmak daha mantıklı bir yoldur. Özellikle daha önce o medyumlarla çalışmış kişilerin yorumlarını okumak bu konuda en büyük yardımcınız olacaktır.