Nazar nedir diğer adıyla kem göz canlı veya cansız varlıkların üzerine aşırı beğenme veya kıskanç bakışlarla bakılması sonucu oluşan olumsuz, kötü olaylardır. Ülkemizde sıkça rastlanılan bu durum yüzünden insanlarda beğenilme korkusu oluşur. Özellikle çocuklarımızın belli bir yaşa kadar yüzünü gizleriz, resminin çekilmesini istemeyiz. Çünkü çocuğumuza nazar değmesinden, aşırı beğenilmesinden korkarız. Aynı şekilde en çok nazar değmesinden korktuğumuz kişiler ise hamile bayanlardır. Halkımızdaki yaygın inanış nazarın en çok çocuklara ve hamile kadınlara etki edeceğidir. Bu inanış kısmen doğru olsa da yine de eksiktir. Evet çocuklar daha akıl çağına ulaşmadığı ve herkes tarafından beğenildiği için onlara etkisi daha kolaydır. Hamile kadınlar o dönemde daha zayıf bir iradeye sahip olduğu için ve bazı insanlar tarafından kıskanıldığı için onlara nazar değmesi de daha kolaydır. Ama aslında hepimiz hayatımızın çoğu kısmınında kıskanılırız. Siz kendi hayatınızı ideal bir hayat olarak görmeyebilirsiniz ama komşunun tavuğu, komşuya kaz görünürmüş.

NAZARIN TARİHİ

Nazarın tarihi tam olarak bilinmemekle birlikte Antik Roma ve Helen medeniyetlerinde yapılan bulgulara göre insanların nazar boncuğu kullandığı bilinmektedir.Müslümanlarla birlikte Yahudilik ve Budizm inançlarında da kişiye nazar değmesi inancı çok yaygındır. Polonya'da ise bir adamın sevdiklerine nazar değdirmemek için gözlerini oyduğu rivayet edilir.

NAZARLIK NAZARDAN KORUR MU?

Nazar boncuğu insanları gerçekten nazardan korur mu? Aslında tam tersi nazar boncuğu nazardan korumadığı gibi daha fazla etki etmesini sağlar. Nazar boncuğunun üzerindeki tek göz ise bir rivayete göre deccali temsil etmektedir.Bu bakımdan dinimizde insanları ahir zamanda dinden saptıracak olan deccalin temsilini evlerimize sokmak son derece tehlikelidir. Nazardan korunmak için insanlar genellikle nazar boncuğunu kullanır ama alternatiflerini kullanan bir çok kültürde mevcuttur.Bunlardan yaygın olanları çocuklara kazan karası sürmek, at nalı asmak,ateşe tuz serpmek,evleri tütsüleme, soğan asmaktır. Bu yöntemlerde kısmen işe yarasa da çok güçlü bir etkisi yoktur maalesef.

NAZARDAN NASIL KORUNURUZ?

Nazardan kesin ve etkili bir şekilde korunmak için koruyucu muska yöntemi en idealidir. Muska yaptıracağınız kişi ne kadar ilim sahibi ise etkisi de o derece güçlü olacaktır.