Cinler, İslam toplumunda varlıkları kabul edilmiş ve dumansız ateşten yaratılan, ışık hızında hareket etmek gibi bazı özelliklere sahip varlıklardır. Cinlerde bizim gibi topluluk ya da kabile şeklinde yaşarlar kötüsü olduğu gibi iyisi de vardır ve çeşitli inançlara sahiptirler. Medyumlar ise cinlerle ve bazı cin kabileleriyle sürekli iletişim içerisindedir. Çoğu yapılan işlem için bu cinlerden yardım alınması hem işlemin daha kuvvetli olmasını hem de daha kısa sürede gerçekleşmesini sağlar. Bazı konularda da medyumlarla cinler devamlı iletişim halindedir ve bu şekilde bir bilgi alışverişi sağlanmaktadır. Ancak bazı medyumlar cinlerden aldıkları yardım sayesinde amaçlarını unutarak kendilerini insanlardan üstün görmektedir. Oysa ki medyumların genel amacı Allah'ın bizlere bahşetmiş olduğu bu ilimleri kullanarak insanların sıkıntılarını gidermektir. Ancak yoldan çıkmış medyumlar cinler sayesinde öğrendikleri bilgiler doğrultusunda kahin olduğunu da iddia etmektedir.

CiNLER GELECEĞİ GÖRÜR MÜ

Cinler geleceği görmesi asla söz konusu değildir zira Kuran-ı Kerim'de Hazreti Süleyman'ın kıssasında bununla ilgili bilgi verilmektedir. Medyumlar cinlerden yardım alarak geleceği nasıl görür diye düşünüyor olabilirsiniz. Cinler geleceği görmez ama bazı özelliklere sahip olduğu için bu sayede çeşitli hesaplamalar sonucu ya da direk olarak olayları öngörebilirler. Basit bir örnek olarak bir çalışanın başka bir yere tayini çıktığını düşünelim. Cinler insanlara görünmediği için tayini çıkan bu insanın nereye gideceğini ne zaman gideceğini yönetimdeki insanları dinleyerek öğrenebilir. Daha sonra medyuma bu konuyla ilgili gerekli bilgiyi verir. Medyumda bu sayede geleceği gördüğünü iddia eder.

Ancak burada söz konusu olan geleceği görmek değil bir bilginin erken öğrenilmesidir. Bazı durumlarda ise cinler insanların hayatını rahatça izleyecek ve bazı hesaplamalar yaparak gelecekte ne gibi olaylarla karşılaşağına dair olayları ön görecektir. Bunların hiç biri geleceği görmek değil bazı durumlardan yararlanarak olayları ön görmektir. Tabiki bu şekilde de yanlış yapılma ihtimali olacağı için bir kesinliği yoktur. Ancak böyle bir kaç olayı bilen kişiler zaten kendine rahatlıkla kahin diyebilmektedir. Yapılan yanlış hesaplamalara gelince onlara da bir kılıf bulacaklardır. Zaten böyle bir kaç olayım ön görülmesi kişinin kendini kandırması için fazlasıyla yeterlidir.