Medyum fiyatları bir çok insan tarafından merak edilen özellikle internet üzerinden bir çok yerde araştırılan fakat net bir cevap alınamayan konulardandır. Bunun temel nedeni ise her medyumun insanlardan farklı fiyatlar talep etmesinden ve işlemden işleme göre değişkenlik göstermesinden kaynaklanmaktadır. İşlemlerden kaynaklanan fiyatların değişiklik göstermesinin nedeni ise yapılacak işlemlerde kullanılacak malzemelerden dolayıdır. Yani bazı malzemeler daha ucuza mal olurken bazılarının daha yüksek fiyatlarda olması ister istemez yapılacak işlem fiyatını artırmaktadır. Ancak insanların genel olarak sorduğu bir diğer soru ise Allah rızası için yapılan bir ilimden neden ücret talep edilir.

MEDYUM FiYATLARI

Medyumların genel olarak insanlardan para talep etmesinin nedeni işlem için gerekecek miktar ve kendi geçimini sağlayacağı miktardır. Yani bir medyumun sizden ücret talep etmesi kar olarak değil tamamen geçim kaynaklıdır. Bazı arkadaşların en çok sorduğu bir diğer soru ise neden bu durumda normal bir işte çalışmazlar? Medyum Orhan Akay bunu daha önce denemiş ancak vakitte azalma olduğu ve işlemleri takip edemediği için dünyevi işleri bırakmaya karar vermiştir. Nitekim çalıştığı sürece daha az insana yardımı dokunmuş ve bazı durumlarda talep fazla olduğu için insanlara yardım etmekte sıkıntı çekmiştir. Bu yüzden de en doğru kararın işi bırakmak ve dah açık insana yardım etmek olduğunu düşünerek artık ömrünü insanlara yardım etmeye ayırmıştır.

Medyumların ücret talep etmesinin bir diğer nedeni ise insanların ne kadar samimi olduğunu anlamak içindir. Zira medyumlar bu ilimleri ücretsiz olarak icra etseydi insanlar kendi halledecekleri en ufak sıkıntılarında dahi medyumlardan yardım isteyecekti. Bu ise gerçekten yardıma ihtiyacı olan insanların mağdur olmasına sebep olacaktı. Küçük bir örnek vermek gerekirse Allah'ın bizim yaptığımız hiç bir ibadete ihtiyacı yoktur ibadet etmemizi buyurmasanın sebebi nefsimizi yenmemiz içindir. Diğer türlü ibadetler olmasaydı bir çok insan kötülük yapmadığı sürece cennete gidecekti o zaman da haksızlıklar olacaktı. Ancak şimdi ibadet eden ve etmeyen herkes bunun karşılığını alacaktır. Medyumluk ilminde aynı şekilde ücret gerçekten ihtiyacı olan insanla diğer insanları ayırmak için en iyi seçenektir. Bu şekilde gerçekten ihtiyacı olan insanlar medyumlardan yardım alarak sorunlarından kurtulmaktadır.

Bu bahsettiğimiz konu tamamen gerçek medyumlar düşünülerek yazılmıştır. Aksi takdirde insanların duygularını istismar ederek onlar üzerinden para kazanan insanlar zaten bunun cezasını çekecektir. Onların hem bu dünyada işleri rast gitmeyecek hem de ahiretlerini kaybedeceklerdir.