Koruma vefki çeşitli sebeplerden dolayı insanlar tarafından istenen ve manevi anlamda insanların sıkıntılarını gidermeye yarayan bir vefk türüdür. Koruma vefki yaptıran kişi ailesini ya da sevdiklerini ruhani varlıklar, kaza, bela, büyü, nazar veya kötülüklerden korumak adına yaptırabilir. Tabiki etki alanını sadece bununla sınırlamak doğru değildir çünkü herhangi bir konuda başarıya ulaşmak, herhangi bir konuyu kontrol altında bulundurmak veya genel bir koruma amacıyla da istenebilir. Her insan hayatında bazı zorluklar yaşar bu manevi bir sıkıntı olmasa bile maddi sıkıntılarda zamanla manevi sıkıntılar yaşanmasına sebebiyet vermektedir.

Burada kişiye düşen bu sıkıntılardan kaçmak yada Allaha isyan etmek değildir ki zaten bunların insana herhangi bir yararı olmayacağı gibi zararı da vardır. Allah bize her zaman bir çıkış kapısı yaratmıştır önemli olan bu çıkış kapısını bularak sıkıntılardan kurtulmak ve daha mutlu bir hayat yaşamaktadır. Özellikle son zamanlar da artan anti-depresan ilaçlar toplumumuzda manevi sıkıntı yaşayan insanların çokluğuna en büyük örneklerden birisidir. Bunun çözümü ise koruma vefki yaptırmaktır böylece manevi sıkıntılar zamanla kaybolacak ve kişi hem ruhen hem bedenen daha sağlıklı kalacaktır. Koruma vefki manevi bir kalkan ve zırh görevi görerek kişiyi nazar, büyü, bela gibi dış kötülüklerden koruyacaktır.

CİNLERDEN KORUMA

Özellikle Doğu illerimizde bu vefk insanlar tarafından en çok istenen koruma vefkidir. Cinlerin musallat olmasını engelleyen, yada cin musallat olmuş kişileri rahatsız eden ruhani varlıkları uzaklaştırmak amacıyla kullanılmaktadır.

BÜYÜDEN KORUMA

Büyüden korunmak için yapılan bu vefk kişiye yapılan veya yapılacak olan büyülerin etkisini ortadan kaldırmak amacıyla hazırlanmaktadır. Kendisine büyü yapıldığı düşünen insan bir medyumdan yardım almalı ve büyü daha tam etkisini göstermemişse bu vefk istenmelidir.

KÖTÜLÜKLERDEN KORUMA

Bu koruma vefki düşmanı olan, kendine haset duyan, kin besleyen, kıskançlık duyulan insanların kişiden uzak durmasını ve kötülük yapmalarını engelleyen bir vefktir. Bu şekilde intikam almak veya kişiye zarar vermek isteyen insanlar vefk hazırlatan kişiye bir zarar veremeyecektir.

NAZARA KARŞI KORUMA

Bazı durumlarda insan haklı olarak kendi üzerinde nazar olduğuna inanıyor ve genellikle nazar boncuğu gibi değersiz bir parçaya güveniyor. Bunun yerine işini sağlama almak ve koruma vefki yaptırmak şüphesiz daha faydalı olacaktır. Bu şekilde hem nazardan hem de başımıza gelebilecek çeşitli olumsuzluklardan korunmuş oluruz.