Kars ilimizde yaklaşık olarak 300 bin civarında insan ikamet etmektedir ve medyuma en çok ihtiyaç duyulan illerimizden birisidir. Bu ihtiyacın sebebi ise genellikle cinlerden korunma veya büyü bozdurma gibi sebeplerden kaynaklanmaktadır. Özellikle Kars ilimizin köylük yerlerinde sık sık cin olayları yaşanmaktadır ve insanlar bu yüzden çareler aramaktadır. Kars şehrimizde en çok aranan kelimeler ise genellikle  kelimeleridir. Kars şehrimiz de bir çok medyum bulunmasıyla beraber bu işi yine de şansa bırakmamak daha iyi olacaktır. Öncelikle belirtmek gerekir ki medyumluk ilminde konumun hiç bir önemi yoktur önemli olan medyumun ilmidir.

Türkiye üzerinde yaşayan ve bu ilme yıllarını vermiş bir çok medyum varken konum bazlı arama yapmak kişinin kendisini kısıtlamasına sebep olur. Zaten güvenilir bir medyum aradığınız da Kars ilimizde yaşayan güvenilir bir medyum varsa onu yine bulmuş olacaksınız. Buradaki fark ise bu şekilde bulduğunuz da içiniz daha ferah olur ve isteklerine kavuşmanız daha çabuk gerçekleşir. Eğer Kars'ta size yeterince güven verecek bir medyum bulamadıysanız herhangi bir şehirde güvenilir olduğunu düşündüğünüz medyumla gönül rahatlığıyla çalışabilirsiniz. Burada kişinin dikkat etmesi gereken en önemli konulardan birisi medyuma duyulan güven ve bu ilme olan inançtır. Eğer kişi de bu ikisi yoksa en iyi medyumun yapacağı işlem bile yeterince etkisini gösteremeyecektir.

GÜVEN VE İNANÇ

Medyumluk ilminde medyuma başvuran kişide bu iki duygu yoksa medyumla çalışmaması daha iyi bir seçenektir. Eğer kişi medyumluk ilmine inanmıyorsa bu tercih meselesidir ama isteklerine kavuşan bir çok insanı gözardı etmiş demektir. Bu kişi yine de bir deneyim diye bir düşünceyle medyuma başvursa dahi yine de isteklerine kavuşamayacaktır. Bu güvenden çok daha önemli bir konudur çünkü kişinin bu ilme inancı yoksa medyumun yapacağı çok fazla bir şey yoktur. Medyum kişinin isteklerine kavuşmasında  önemli bir aracıdır asıl isteklere kavuşturan ise yüce Allah'tır. İşte bu yüzden de bu ilme inancı olmayan kişilerin isteklerine kavuşması imkansız olmasa da inanç sahibi bir kişiye göre çok daha zordur. Güven ise daha güvenilir bir medyum bulunarak aşılabilir ama güven duymadığınız bir medyumla çalışmamanız çok daha iyi olacaktır. Bu yüzden bir medyumdan yardım istemeden önce bu iki duygu hakkında kararlı olmanız isteklerinize kavuşmanız açısından çok önemlidir.