Kader her ne kadar insanların alın yazısı olarak bilinse de bu konuya biraz açıklık getirmek gerekir. Kader esasen insanların yapacakları şeyleri ezelden beri Allah'ın(cc) bilmesidir. Ama hayattaki iyilik veya kötülükleri kendimiz seçeriz. Yani Allah istediği için alnımıza yazılan yazgıdan dolayı katil olmayız. Biz katil olacaksak bunu kendi hür irademizle yaparız ancak Allah bunu daha önceden bilir. Buna göre örnek olarak hava durumunu verebiliriz.Meteoroloji uzmanları  ayın hangi günleri yağmur yapacağını, hangi günlerinde güneşli olacağını vs. biliyor. Ayın sonunda meteoroloji uzmanlarının belirttiği gibi yağmur yağıyor. Apaçık bir gerçektir ki yağmur, meteoroloji uzmanları bildi diye yağmamış, bilakis yağmur yağacağı için uzmanlar bunu bilmişlerdir.

İşte Yüce Allah’da(cc) insanların günah mı sevap mı işleyeceğini, doğruyu mu yanlışı mı seçeceğini öyle bilir. Öyleyse insan sevabına karşılık mükafat , günahına karşılık azap görecektir.

KADERİ DEĞİŞTİRMEK MÜMKÜN MÜ?

Bir üstteki yazıda anlattığım gibi kader kişinin hayatının belirlenmesi değildir. Kader bizim yapacaklarımızın yüce Allah(cc) tarafından ezelden beridir bilinmesidir. Yani kaderi değiştirmek mümkün dersem en baştan yanlış yapmış oluruz. Kader zaten kişinin belirlediği seçimlerdir. Bu her zaman hür irademizle seçtiğimiz seçimler olmayabilir. Kaderimizin şekillenmesinde ailemizin, arkadaşlarımızın, çevremizin de çok büyük etkisi vardır. Anlatmak istediğim kader kesinlikle önceden belirlenmiş hayatınız değildir ama başkaları tarafından şekillendirilebilir. Bunu lehinize çevirmek kendi elinizde çevrenizden uzaklaşabilirsiniz, işinizi değiştirebilirsiniz veya daha iyi arkadaşlıklar edinebilirsiniz. Bunları yapacak gücü kendinde bulamayanlar içinse büyü devreye giriyor. Kesinlikle kötü amaçlı bir büyü değil tamamen sizin iyiliğiniz için. Çünkü hayatta kimse karakter bakımından aynı değildir. Kimisi çok güçlü karaktere sahiptir kimisi çekingendir, kimisi çok içine kapanıktır vs.

BÜYÜ YAPTIRMAK GÜNAH MI?

Büyü yaptırmanın günah olup olmadığı kişiden kişiye göre değişen bir yorumdur. Kuranda ki ayetlere göre büyüyü kötülük için kullananlara şüphesiz bir azap vardır. Ama size yapılan büyüyü bozmakta günah mıdır? Eğer size kötü bir büyü yapılmışsa bunu medyumluktan başka kim daha iyi bozabilir? Öncelikle kötülük için yapılan büyü ile iyilik için yapılan büyüyü ayırt etmemiz gerekir. Mesela karakteriniz baskın değilse bu sizin kaderiniz mi? Kendinizi geliştirmek için ne yapabilirsiniz? Allah(cc) bir çok ayette' ben size akıl verdim düşünmez misiniz ' buyurur. Eğer sizi daha iyi bir insan yapacaksa büyünün ne zararı olabilir? Hayatınız ve kararınız kaderinizi belirler.