Daha önceki yazılarımızda bilinçaltının o muazzam yapısını incelenmiştik, olumlu ve olumsuz yönlerini anlatmıştık. Bilinçaltı bir kamera gibidir her an her şeyi kaydeder ve bu bilgileri depolar. Bu yüzden hipnoz halen bazı ülkelerde polis birimleri gibi mesleklerde kullanılmaktadır. Herhangi bir görgü tanığı olayı hatırlamasa dahi onun bilinçaltına inerek o an gördüğü olayları şimdi görüyor gibi anlattırmak mümkündür. Burada önemli olan kişinin bunu yapmak istiyor olmasıdır. Yoksa hiç kimse hipnozla sizin bilinçaltında anlatmak istemediğiniz olayları anlattıramaz. Hipnoz olmak için öncelikle kişinin rıza göstermesi ve rehbere yardımcı olması gerekmektedir.

HİPNOZUN OLUMSUZ YÖNLERİ

Hipnoz bilinçaltına inme ve temizleme konusunda çok etkili bir ilim olsa da bazı olumsuzluklarını da bilmenizi isteriz. Eğer hipnozu yapan rehber bu konuda çok iyi değilse bilinçaltınız çok zor bir durumun altına girebilir. Bunlardan en büyük 2 etken bilinçaltınız ilk hipnozdan olumsuz etkilendiği için hipnozla karşı bir savunma geliştirecektir. Bu yüzden ikinci hipnoz denemeniz çok daha zor olacaktır. İkinci etken ise rehber bilinçaltınızda temizlenmesi çok daha zor olumsuzluklar bırakabilir. Tıpkı bir doktorun ameliyatta kişinin ameliyatlı yerinde bir şey unutması gibi ki bu ülkemizde fazlasıyla yaşanan bir durumdur. Hipnoz sırasında korkularınızdan kurtulmak için o korkularınızla yüzleşmeniz gerekebilir. Tek seansta bu işi yapmak mümkün değildir bu yüzden seanslara gitmeniz gerekir. İrade kontrolünü kaybetme riski vardır.

HİPNOZUN YARARLARI

-Hipnozun bilinçaltı temizlemenin en iyi yollarından birisidir. -Hipnoz olan kişi hatırlamadığı ama kendisini rahatsız eden anıları temizletebilir. Eğer isterse hatırlamadığı o anıları ilk andaki o duygu yoğunluyla yaşayabilir. -Hipnoz telkinlerle bilinçaltınıza daha olumlu düşünceleri yansıtabilir. Bu bakımdan bir hafıza kartı gibi düşünebilirsiniz. Oraya arabesk müzik yüklerseniz daha efkarlı, pop müzik atarsanız daha hareketli şarkılar dinlersiniz. Bilinçaltımıza da olumlu düşünceler yüklersek hayata daha olumlu bakarız. - Hayatımızdaki olumsuz düşüncelerin çoğu aslında yine bilinçaltımıza yüklediğimiz duygulardan dolayıdır. Kendini beğenmeme, cesaretsizlik, korku gibi duygular. Hipnozla bu duygulardan kurtulmanız da mümkün. -Hipnoz yoluyla ben kimim, hayattaki amacım ne gibi bu zamana kadar ki bilinçaltına yerleşmiş düşüncelerinizi öğrenebilirsiniz.