Dua özellikle İslam toplumunda çok önemli bir yere sahip olan ve Allah'a ibadet etmek veya dertlerimize çare aramak için başvurduğumuz bir kapıdır. Sadece İslam toplumunda değil tarihte hemen her toplumda insanlar farklı olarak dua etmekte ve bu sayede dertlerini çözüm aramaktadır. Ancak dua bizim için çok önemli bir derman kapısı olsa da bunu alelade bir şekilde istemek hem yanlış olacaktır hem de gerçekleşmesi o kadar zor olacaktır. Zira Allah-u Teala'nın bizim dualarımıza ya da ibadetlerimize ihtiyacı yoktur. Ancak yine de insanlara bu derman kapısını aralamıştır ve bunun kıymetini bilmek bize düşmektedir. Zira ettiğimiz ibadetler de dualar da sadece kendimiz içindir ve bunu biz önemsemez isek Yaradan'ın kabul etmesini beklemek çok mantıklı değildir. İbadet etmeden önce ruhen ve bedenen temizlenmeli ve insanlara gösterdiğimiz saygıdan kat be kat daha saygılı olmalıyız. Bir iş görüşmesinde bile nasıl kendimizi her bakımdan iyi göstermek için uğraşıyorsak Allah'a dua edeceğimiz zaman da bundan daha tedbirli olmalıyız.

NE ZAMAN DUA EDİLMELİDİR

Öncelikle şunu belirtmekte fayda var ki sadece başımız sıkıştığı an Allah'tan yardım istemek çok hoş bir davranış değildir. Hemen her şey için Allah-u Teala'ya şükretmemiz gerekirken baktığımız da insanlar artık sadece başı dara düştüğü zaman dua etmektedir. Başımız sıkıştığı zaman tabi ki Allah'tan yardım istemek doğal bir şeydir. Ancak bu duruma düşmeden önce de Allah'a şükür ve dua etmeliyiz ki başımız sıkıştığı zaman ettiğimiz duanın bir anlamı olmalıdır. Yani kısaca aklımıza her geldiğinde iyi veya kötü bir olayda Allah'a dua ve şükür etmeliyiz.

ŞiFA BULMAK İÇİN NE YAPMALIYIZ

Şifa bulmanın en etkili yollarından birisi de dua ederek Allah'tan yardım dilemektir. Ancak dua etmeden kişinin hali vakit yerindeyse öncelikle kurban kesmesi ve kurban etlerini ihtiyaç sahiplerine vermesinde fayda vardır. Eğer kişinin durumu buna müsait değilse elinden geldiği kadar sadaka vermesinde fayda vardır. Eğer kişinin gücü buna da yetmiyorsa 3 İhlas 1 Fatiha okuyarak 2 rekat namaz kılması gerekmektedir. Namazdan sonra kişi şifa bulmasını istediği insan için Allah'a dua etmelidir. Dua edildikten sonra 123 tane Yasin-i Şerif ve 313 Ayet-el Kursi okunması Allah'ın izniyle şifa olacaktır. Ancak Yasin-i Şerif ve Ayet-el Kursi adedince 1 hafta içinde mutlaka okunmalıdır.