Esma-ül Hüsna yani Allah-u Teala'nın 99 ismini zikretmek insanlara hem maddi hem manevi olarak bir çok yönden şifa olmakta ve sıkıntıları gidermektir. Her ne kadar Esma-ül Hüsna'yı zikretmenin faziletleri saymakla bitmese de bunu kalpten bir ibadet haline getiren insanlar cennetle müjdelenmiştir. Yani insanlara cennetin kapılarını ardına kadar açan bu ibadet hangi derde derman, hangi hastalığa şifa olmaz.

ESMA-ÜL HÜSNA ZİKREDİLİRKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİDİR

Esma-ül Hüsna okunurken bazı detaylara dikkat edilmesi gerekmektedir çümkü dinimizce en önemli husulardan birisi olan Esmayı zikretmek için özel bir hazırlık yapmak daha doğru olacaktır. Zira ibadetlerin en hayırlı olanlarından birisi de Allah'ın isimlerini zikretmektir. Öncelikle Esmaül Hüsna zikretmek için abdest alınmalı ve 2 rekat namaz kılınmalıdır. Namaz bittikten sonra sessiz bir yere geçilmeli ve niyetimiz ne ise ona ait Esma yavaş yavaş dilden ve kalpten zikredilmeye başlanmalıdır. Zikredilen her Esma'nın sonunda Yüce ve Aziz manasına gelen Celle Celalühu sıfatı söylenmelidir. Gerekli sayıda Esma zikredildikten sonra kişinin niyeti neyse kalpten Allah'tan dilenmelidir. Daha sonra Allah'ın da izniyle kişi dileğinde en kısa zamanda kavuşacaktır.

ESMA-ÜL HÜSNA HER ZAMAN ZİKREDİLİR Mİ?

Esma-ül Hüsna her zaman zikredileceği gibi aslında en makbulü de budur. Ancak gerek geçim derdi gerek başka problemlerden dolayı maalesef insanlar bu konularda vakit bulamamaktır. Ancak her an bizi yaratan Yüce Allah'a şükretmek için bir sebebe ihtiyacımız yoktur. Hem de bu şekilde sadece işimiz düştüğünde, başımız sıkıştığında Allah'a dua etmediğimiz için kabul edilmesi daha kolaydır. Her kim Esma-ül Hüsna'yı başı derde girmeden önce Allah'ın rızasını kazanmak için zikrederse o kişi cennetle müjdelenir. Bu yüzden Allah'a şükretmek için ya da Esma-ül Hüsna'yı zikretmek için herhangi bir süre ya da limit yoktur.

ESMA-ÜL HÜSNA TESBİHİ NEDİR

Esma-ül Hüsna tesbihi Ecbed-i Kebir usulü ile hesaplanan ve hacetler için hangi Esma'nın ne kadar zikredilmesinin daha faydalı olduğunu gösterir. Mesela bir insan sıkıntılarından kurtulmak istiyorsa 'Her şeyi uyumlu ve kusursuz olarak yaratan' manasına gelen El-Bari Esma'sını günde 214 kere zikretmelidir.