Erzurum şehrimiz de yaklaşık olarak 760 bin kişi yaşamaktadır ve en çok medyum arayan illerimizden birisidir. Medyum arayan insanların en büyük problemlerinden birisi ise güvenebileceği bir medyum bulamamaktır. Bunun da çeşitli nedenleri olmakla beraber en büyük nedeni konum bazlı yapılan aramalardan kaynaklanmaktadır. Yani kişiler medyumun yakın olursa daha güvenilir ve yapılan işlemin daha etkili olacağı gibi bir ön yargıya sahip. Bu önyargı ise tamamen temelsiz bir iddia olmakta birlikte tamamen kulaktan duyma kanıtı olmayan bir safsatadan ibarettir. Eğer bir medyum işini gerçekten hakkıyla ve ilim yoluyla yapıyorsa tabiri caizse Fizan'da olsa bile yapacağı işlem kesin ve etkili bir biçimde gerçekleşecektir. Ve ilim yönünden zayıf bir medyum yanı başınız da olsa bile yapacağı işlem ya hiç etki göstermeyecektir ya da etkisi kısa sürecektir.

Erzurum da medyum aramak içinse en çok Erzurum medyum, yakutiye medyum, palandöken medyum, Aziziye medyum, horasan medyum kelimeleri kullanılmaktadır. Yani yapılan aramalar genelde konumu esas alan bir arama şekli olduğu için güvenilir medyum bulma ihtimalini de azaltmaktadır. Bu yüzden konum bazlı arama yapmak yerine daha iyi medyumlarla çalışmak varken boş yere kendinizi kısıtlamış olursunuz.

GÜVENİLİR MEDYUM BULMAK

Güvenilir medyum bulmak için en iyi seçenek daha anlamlı kelimelerle arama yapmaktır. Örneğin güvenilir medyum, ünlü medyum, gerçek medyum  gibi aramalar daha iyi sonuçlarla karşılaşmanızı sağlayacaktır. Daha sonra ise o medyumla daha önce çalışmış ve isteklerine kavuşmuş insanların yorumlarını okumak kafanızda ki soru işaretlerini biraz daha azaltacaktır. Son olarak yaptırmak istediğiniz işlem  hakkında bir ön araştırma yapmak ve medyuma bu konu hakkında bir kaç soru sormak güvenilir medyumu bulmanıza yardımcı olacaktır. Ama medyuma ispat et, kanıt göster gibi kelimeler kullanmak hem kaba hem de anlamsızdır.

Medyumlar belirli kişilere özel çalışmaz bu yüzden de genelde yardıma ihtiyacı olan insanlara yardım ettiği için meşgul olurlar. Yani siz medyuma bu tür cümleler kurarsanız muhtemelen sizin yardımdan çok alaycı biri olduğunuzu düşünecek ve size yardım etmek istemeyecektir. Çünkü sizin medyumu oyaladığınız her vakit bir diğer yardım alacak kişinin hakkına girmektir. Bu yüzden medyuma isteklerinizi ne kadar çabuk söylerseniz medyum da yapacağı işleme o kadar erken başlayacak ve siz de isteklerinize o kadar çabuk kavuşabileceksiniz.