El almak kısaca doğuştan gelen bir takım özelliklerin, yeteneklerin, ilimlerin veya konumların vakti geldiğinde bir başkasına aktarılması işlemine denilmektedir. Örneğin bazı insanların elleri şifalıdır ve bu sayede insanlara yardımcı olmaktadır. Ancak insanoğlu yaradılışı gereği ölümsüz olmadığı için vakti geldiğinde bu dünyadan göçecektir. El alma işleminin güvenilir bir insana devredilmesi kişinin kendinden sonra da insanlara şifa dağıtılmasını sağlayacaktır. Bu şekilde kişinin doğuştan gelen bu şifa dağıtma özelliği devam edecek ve insanlara dolaylı olarakta olsa yardım ederek hayır dua alacaktır. Ancak el alma işlemini sadece bununla sınırlandırmak doğru değildir zira günümüzde dini kurumların veya tarikatların başındaki insanlar da vakti geldiğinde bir başkasına el vermektedir. Bu sayede dini kurumlar ve tarikatlar sorunsuz olarak yönetilmeye, insanlara eğitim vermeye devam etmektedir.

KİMLER EL ALABİLİR

Bu durum el alınacak olaya göre değişiklik gösterdiği için net bir şey söylemek doğru olmaz. Ancak herhangi bir konuda el alınması için el verecek kişinin belirlediği bazı kurallara uyulması gerekmektedir. Örneğin bir tarikatta el alma işlemi için kişinin dini yeterliliği, liderlik vasıflarına hakim olup olmadığı gibi durumlara bakılmaktadır. Şifa dağıtılması için el verilecekse o zaman da kişinin niyetine, sabrına, yeterliliğine vs bakılır.

EL ALMAK NASIL YAPILIR

El alınması için bazen kan bağı gerekmektedir ancak bazı durumlarda dua yöntemiyle de el alınması mümkündür. İslam toplumunda  el almak işlemi daha çok kan bağı durumuna göre belirlenmektedir. Ancak el verecek kişi aradığı özellikleri kan bağı bulunan birisinde göremediği takdirde güvendiği bir kişiye dua okuma yöntemiyle de devredebilmektedir. El alındıktan sonra el veren kişide bulunan yetenekler karşı tarafa geçeceği için el verecek kişiler bu konuda acele etmezler.

EL ALMAK İÇİN DUA

El almak için yapılacak dualar el verilecek duruma göre değişiklik göstereceği için bu konuda net bir şey söylemek mümkün değil. El verecek kişi duruma göre bir dua belirleyecek ve işlem bu şekilde gerçekleşecektir. Ancak net olmamakla birlikte genellikle dua işlemi için Peygamber efendimize belirli sayıda salavat getirilir ve Yasin Suresinin bazı ayetleri belirli sayıda okunarak el alma işlemi gerçekleştirilir.