Cinlerin bu evrende ve dünyamızda nüfus olarak bizden daha fazla olan, bazı yönlerden bizim gibi yaşayan ve bize benzer davranışlar gösteren varlıklardır. Onlar da tıpkı bizim gibi çeşitli dini inançlara sahip yada inançsız olarak yaşarlar ve bize benzer hırs, aşk gibi çeşitli duyguları vardır. Onlarda bizim gibi birleşerek çoğalırlar ve bizim gibi çeşitli toplumları vardır.

CiNLERiN DÜĞÜNÜ

Cinlerin de çoğu tıpkı bizim gibi düğün yaparak evlenirler ve çocuk sahibi olarak çoğalırlar. Cinlerin düğünü de çok şatafatlı ya da sade bir şekilde olabilir ve genellikle en büyük zevkleri düğünlerine bir insanın katılmasıdır. Anadolu'nun çeşitli yörelerinde bir çok insanı bu şekilde düğünlerine çağırdıkları bilinmektedir. Bunu yaparken ise bazen bir insanın suretine bazen de çeşitli hayvan suretlerine bürünmektedirler. Bu şekilde insanlardan ya yardım isterler ya da kendilerini takip ettirecek şekilde davranırlar. Böyle bir durumla karşılaşıldığı zaman çevre de  ıssız ise kesinlikle bilinen dualar okunarak yola devam edilmelidir. Sizin tanıdığınız bir kişinin suretinde gelir ve kaza oldu gibi bir hikaye uydurursa o kişiyle aranızda geçen bir olayı sorun. Eğer sinirlenir veya sorduğunuz soruyu geçiştirirse bildiğiniz duaları okuyarak yolunuza devam edin.

DÜĞÜNE GİDEN İNSANLARA ZARAR VERİRLER Mİ?

Bir insanın cinlerin düğününe katılması her zaman sakıncalı bir durumdur. Bazı cinniler iyi niyetli olsa dahi cinniler konusunda yeterli bilgisi olmayan insanlar düğüne katılmakla her an tehlike içindedir. Zira kişiyi düğüne çağıran cinlerin iyi mi kötü mü olduğu iş işten geçinceye kadar fark edilmez ve kişi her an tehdit altındadır. Böyle bir durumda insan doğası gereği korkacaktır kötü cinniler ise bundan güç ve zevk alırlar. Burada kişi elinden geldiği kadar sakinliğini korumalı ve Ayet-el Kursi biliyorsa o sureyi bilmiyorsa aklına gelen sureleri okuyarak Allah'tan yardım dilemelidir. Genellikle bu durum başına gelen insanlar oradan kaçtığını söylese de bu her zaman işe yarayan bir yol değildir zira onlar kurtulanlardır. Günümüzde bile hala Anadolu'nun bazı yörelerinde hiç bir iz bırakmadan kaybolan bir sürü insan olduğu bilinen bir gerçektir. Bunların bir çoğu bu düğünlerden kurtulamayan insanlardır çünkü ne ölü bedenleri ne de haklarında başka bir bilgi bulunamamıştır.