Cinlerde tıpkı bizim gibi düşünen çeşitli dinlere inanan veya dini reddedebilen akıl sahibi varlıklar olmasına karşın insanlara karşı üstünlükleri yoktur. Kuran-ı Kerim biz insanlara gönderildiği kadar Cinlerde Kuran-ı Kerim'de yapılması gereken ibadetlerden sorumludur. Ancak İsra suresi 70. ayetinde geçen ' Biz hakikaten insanı şan ve şeref sahibi kıldık. Onları karada ve denizde taşıdık. Kendilerine en güzel rızıkları verdik. Yine onları yarattıklarımızın bir çoğuna üstün kıldık' ayeti bizi bu konuda aydınlatmaktadır. Buradan da anlaşılacağı gibi cinlerle her ne kadar hemen hemen aynı akla sahip olsakta evrende bizden daha üstün yaratılmış varlıklarda vardır. Söz konusu ayette Biz insanoğlunu yarattıklarımızın tümünden üstün kıldık gibi bir ifade değil bir çoğuna üstün kıldık ifadesi yer almaktadır. Bu yüzden de Cinlerin aksine bu varlıkların bizden daha zeki olduğunu düşünmek pek tabi doğaldır.

DÜNYA DIŞI VARLIKLAR BİZE ZARAR VERİR Mİ?

Cinler ve dünya dışı varlıkların arasındaki en büyük farkta aslında budur. Cinlerde hemen hemen biz insanlara yakın bir akla ve duyguya sahip oldukları için tıpkı bizim gibi saldırgan varlıklardır. Ve bu yüzden bize saldırmaları, kendilerini hissettirmeleri veya korkutmaları olağandır. Ancak saldırganlık ilkelliğin en büyük göstergelerinden birisidir. Bu yüzden de cinler ve insanlar birbirlerinden faydalanmak, bilgi alışverişi yapmak ve tecrübelerini paylaşmak yerine sürekli bir saldırı - savunma çerçevesinde kendilerini sıkıştırmaktadırlar. Oysa Kuranda geçen ve insanoğlunan daha zeki olduğu düşünülen varlıkların insana bir ilkellik gösterisi olan saldırı yapması mantıklı olmayacaktır. Kuranı Kerim'de insanların cinlerden bir çok konuda faydalanabileceğini bildirmesine rağmen hem insanlarda hem cinlerde bulunan nefs buna engel olmaktadır. Nefis ise bireysel doyuma odaklı olduğu için hem insanlar hem cinler genellikle sadece kendi çıkarlarını gözetirler. Ancak insandan üstün olduğu düşünülen diğer varlıkların bireysel doyuma odaklı değil parçası olduğu bütünün çıkarlarına yönelik çıkarlar gözettiği tahmin edilmektedir.

BU VARLIKLAR İNSANLARA YARDIMCI OLMUŞ MUDUR

Bilim insanlarının bugün hala açıklayamadığı bir çok olay vardır ve bunun dünya dışı varlıklar tarafından yapıldığına dair düşünceler de mevcuttur. Bunların cinler tarafından yapıldığı bazı kişiler tarafından düşünülse de bu pek mantıklı bir seçenek değildir. Zira cinleri en iyi şekilde kullanan Hz. Süleyman'dan sonra da yapılan bir sürü yapının o zamanın şartlarıyla nasıl yapıldığı hala açıklanamamaktadır.