Ankara'nın Çankaya ilçesinde yaşayan insanlar bir çok sorunla başederek yaşamak yerine uzman bir medyumdan yardım alarak hayatlarını daha rahat yaşamaktadır. Çağlar boyunca insanlara ve toplumlara bir çok yararı olan medyumluk ilmi günümüze kadar gelen en eski ilimlerden birisidir. Günümüze kadar gelmesinin en önemli sebebi de bu sayede insanların isteklerine kavuşması ve sorunlarından kurtulmasıdır. Zira Allah'u Teala'nın zaten insanlara bu ilimleri göndermesinin sebebi bu ilimlerden faydalanarak sorunlarından kurtulması içindir. Ancak bazı insanlar bunu yanlış anlayarak bu ilimlerin her türküsünü günah olduğunu iddia etmektedir. Allah'ın insanların sorunlarından kurtulması için göndermiş olduğu bu ilimlere günah demek ise şüphesiz insanların ne kadar haddi aştıklarını göstermektedir. Zira Allah, Kuran-ı Kerim'de her kim Allah'ın helal ve haram kıldıklarından başkasına helal veya haram derse haddi aşanlardan olur buyurmuştur. Büyü ve medyumların kullanmış olduğu diğer ilimler hakkında ise Kuran-ı Kerim'de helal ya da haram olduğuna dair kesin bir emir yoktur. Ancak yine çözüm Kuran-ı Kerim'de buyrulmuş ve ' Ben size akıl verdim düşünmez misiniz?' ayeti bize gerekli cevabı sunmuştur.

BÜYÜ GÜNAH MI

Büyünün günah olup olmadığı genel olarak kişinin niyetine bağlı olarak değişiklik gösteren bir durumdur. Bu yüzden peygamber efendimiz ameller niyetlere göredir buyurmuş ve yaptığımız işlerin ne niyetle yaptığımıza göre değiştiğini vurgulamıştır. Büyü birisine ya da birilerine zarar vermek, aralarını bozmak, kötülük yapmak amacıyla yapılıyorsa bu elbette günahtır. Ancak bazı durumlarda insanlar ruhsal sıkıntılarından kurtulmak, eşiyle daha mutlu olmak, kocasını eve bağlamak gibi sebeplerden dolayı medyumlardan yardım istemektedir. Bu durumlarda ise büyünün günah olmadığı aksine Allah'ın vermiş olduğu ilimleri bu sebepler için kullanmak gerektiği aşikardır. Burada kişinin niyeti kesinlikle kötülük değil aksine eşiyle arasını düzeltmek, sıkıntılarından kurtulmak gibi hayra vesile olacak olaylardır.

ÇANKAYA MEDYUM

Çankata ilçesinde medyum arayan insanlar internet üzerinden çeşitli aramalar yapmakta ve sorunlarından kurtulmak istemektedir. Çankaya'da en çok Çankaya medyum, Çankayada medyumlar, Çankaya medyum adresleri, Çankaya büyü bozan medyum, Çankaya büyüler kelimeleri aranmaktadır. Ancak medyumu konuma göre aramak yerine ilmi tecrübesine göre aramak çok daha faydalı sonuçlar alınmasını sağlayacaktır.