İnsanlar genellikle büyü çeşitleri sadece 2 şekilde kullanıldığını düşünür Kara büyü ve ak büyü. Bir çok medyum sitesi de büyüleri genel olarak bu 2 sınıf içerisinde değerlendirir. Ancak bu tür bilgilere yanlış demesek bile eksik demek zorundayız. Hayatta sadece doğru ve yanlış yoktur birde başkaları için  zararsız olan ancak kişiye yarar sağlayan olaylar vardır. En basit örnek olarak bir kişinin zengin olması doğru ya da yanlış olarak nitelendirilemez ancak kişiye her zaman bir yararı vardır.

KARA BÜYÜ

Adından da anlaşılacağı üzere kötülük için yapılan büyülerdir. Bu tür büyülerle uğraşan insanların dinimizce ahirette hiçbir nasipleri yoktur. Çünkü bu tür büyüyü yapan insanlar kötü ruhlarla veya şeytanla dolaylı veya direk olarak temasa geçerler. Genelde hırs, intikam, kıskançlık gibi duyguların baskısıyla yaptırılırlar. Bu büyüyü yaptıran kişi sonradan pişman olsa dahi bu büyüyü bozdurmak çok zordur. Genelde bu tür büyüler için cesetten parçalar, domuz kanı, karga tüyü, kara kedi, idrar vb. parçalar kullanılır.

AK BÜYÜ

Kara büyüleri bozmak için veya genel olarak insanların iyiliği için yapılan büyülerdir. Daha önce bahsettiğim Türklerde büyü konusunda da geçtiği gibi eski zamanlarda özellikle şamanlar toplumun iyiliği, tarımın bereketli olması, kara büyü bozma gibi olaylarda kullanmışlardır. Ak büyülerin şimdiki en yaygın kullanılma amacı ise genelde kara büyü bozma ve nazardan korunmak içindir.

ZARARSIZ BÜYÜ

Zararsız büyüler insanların kötü bir amaç gütmeden ama toplumsal olarak değil bireysel olarak kendi yararı için yaptırdığı büyülerdir. Toplumumuzda en çok yaptırılan büyülerde zararsız büyülerdir aslında. Birini kendine aşık etme, sıkıntılı giden ilişkiyi düzeltme, evden uzaklaşan eşine bağlama büyüsü yaptıma gibi bir çok büyü zararsız büyü olarak incelenebilir. Zira burada kişinin kötü bir niyeti yoktur ve Peygamber Efendimizin de Hadis-i Şeriflerinde buyurduğu gibi ameller niyetlere göredir.Bu Hadisi Şeriftende anlaşılacağı gibi kişinin kötü bir niyeti olmadığı takdirde bu büyülerden yararlanmasının herhangi bir günahı yoktur. Zaten Allah-u Teala'nın bize bu ilimleri göndermesinin sebebi bu yüzdendir zira O bizi hiç bir zaman dermansız bırakmamıştır.