Buni Risalesi cinniler gibi varlıkların çağrılması, onlardan yardım alınması, hizmet ettirilmesi gibi konuları anlatan cinciliği ve büyücülüğü anlatan en kapsamlı kitaptır. Bu eserin bilinen en önemli nüshasının İstanbul'da özel bir kütüphanede muhafaza edildiği ve kimseye gösterilmesini bilinmektedir. Buni Risalesi Cezayir'de dünyaya gelen Ebu'l-Abbas Ahmed bin Yusuf el-Kureşi el-Buni tarafından yazılmıştır. Bu risaleye kendi adı olan Buni risalesini adını vermiştir ve Kahire'de 1225 yılında hayata gözlerini yummuştur. Hayatıyla ilgili daha fazla bilgi bulunmayan Buni'nin bu eseri asırlardır kullanılmıştır ve bu konuyla ilgili hala araştırmalar yapılmaktadır. Buni risalesinin temelinde ise harflerle sayılar arasındaki anlam bütünlüğü ve fizik birliği temel alınmaktadır. Buni belirli kurallar dahilinde çizilen geometrik biçimlerin harf ve sayı birliğinin gücünü artırmak için kullanıldığını söyler. Aynı zamanda Allah'ın isimlerini oluşturan Esmaül Hüsna'nın, Fatiha ve Ayet-el Kürsi de dahil olmak üzere bir çok ayetlerle bu gücün daha da artırılabileceğini söyler.

BUNİ RİSALESİ NEYİ SAVUNUR

Buni hemen her şeyin cinler ve diğer bedensiz varlıklar yardımıyla halledilebileceğini düşünür. Buni risalesinde akla zor hatta imkansız gelen şeylerin nasıl kolayca halledilebileceğini geçmez denen her türlü sıkıntının nasıl geçeceğini yüzlerce sayfada detaylı bir şekilde anlatır.

CİNLERDEN YARDIM ALINAN BAZI İŞLER

Hastalıktan, beladan, büyüden vs korunmak için

Sara hastalığı, kekemelik gibi hastalıkların tedavisi için

Çocuklara nazar değmesinden, cinlerin musallat olmasından korumak veya periler, cinler gibi varlıklardan korkmamasını sağlamak için

Hayvanlara cinlerin musallat olmaması veya yabani hayvanların evcilleştirilmesi için

Yağmur yağdırmak veya suya hükmetmek için

Aşkta başarıya ulaşmak, sevdiğin insanın seni sevmesini sağlamak, çiftleri ayırmak vs için

Çocukları olmayan insanların çocuk sahibi olmaları için

Mal mülk sahibi olmak veya zengin olmak için

Toplum içinde saygı görmek, yaptığı işlerle herkesin takdirini kazanmak için

Yapılan ve yapılacak olan bütün işlerin iyi gitmesi için cinlerden yardım alınabilmektedir. Tabi ki bunlar cinlerden yardım alınabilen işlerden bazıları bunu gibi binlerce konuda cinlerden yardım alınabilir. Buni risalesinde bütün bu işler için hangi cinden nasıl yardım alınması gerektiği detaylı bir şekilde anlatılmaktadır. Ama bu ilimlerden anlamayan kimse kitaba sahip olsa dahi yine hiç bir şey yapmayacaktır.