Bolu şehrimiz de 300 binden fazla insan yaşamaktadır ve en çok medyum aranan illerimizden birisidir. İstatistiklere göre  Bolu medyum, Gerede medyum, Mudurnu medyum, göynük medyum, Mengen medyum en çok aranan kelimeler arasındadır. Aslında toplumumuzun büyük bir kısmı medyumun yakın da olmasının yapacağı işlemin etkisinin artacağına inanmaktadır. Asılsız olan bu  ön yargı temelsiz ve güvensizdir. Temelsizdir çünkü medyumun yapacağı işlem tabiri caizse fizanda da olsa aynı etkiyi gösterecektir. Güvensizdir çünkü arama alanını kısıtlayan bu düşünce çok daha iyi medyumları bulmanızı engelleyen bir durumdur dolayısıyla isteklerinizden uzaklaşmanıza bir nedendir.

Bolu ilimizde işini gerçekten çok iyi yapan medyumlar da olabilir ancak bu medyumu konum bazlı arama yaparak bulmanız daha zordur. Yani gerçekten işini hakkıyla yapan bir medyum ise zaten yine onu bulursunuz ama konuma göre arama yaparsanız ondan daha yakın ama ilmi daha zayıf bir medyumla çalışma olasılığınız artacaktır. Bu da çeşitli sorunlara neden olduğu gibi medyumların genelinin de zan altında kalmasına sebep olmaktadır. Yani güveni zedelenen kişi bu işi o medyumun ilminin zayıflığına değil tüm medyumların sahtekar olmasına dayandırmaktadır.

GERÇEK MEDYUMU NASIL AYIRT EDEBİLİRİZ?

Aslında bu sorunun net bir yanıtı yok yani şunu yaparsanız yüzde yüz güvenilir medyum bulursunuz diyebileceğimiz bir şey yok ama olumsuz ihtimalleri azaltmak için aşağıda yazılanları uygulamanızı tavsiye ederiz. Öncelikle internet üzerinde konum bazlı aramalar yerine güvenilir medyum gibi daha açıklayıcı kelimeler yazmalısınız. Oluşturduğunuz listeden medyum hakkında yapılan yorumları okumanız büyük oranda bir ön düşünceye sahip olmanızı sağlar. En son güvenilir bulduğumuz medyum hakkında biraz araştırma yapmanız işinizi biraz daha sağlamlaştıracaktır. Özellikle yaptırmak istediğiniz işlem hakkında biraz araştırma yapmanız  ve medyuma bu konu hakkında bir kaç soru sormanız güven probleminizi asgariye indirecektir. Eğer yaptığınız araştırma ile medyumun cevaplarını kıyaslarsanız ne derece güvenilir bir medyum olduğunu anlamanızı kolaylaşacaktır. Medyum ararken yukarıda bulunan açıklamaları dikkate alırsanız büyük oranda başarıya ulaşabilirsiniz. Medyum Orhan AKAY 17 yıllık tecrübesiyle Bolu'da yaşayan insanların en büyük yardımcılarından birisi olmuştur ve olmaya devam edecektir.