Bilinçaltımız yapısı gereği bir çok olumlu davranışı bünyesinde depolar ve yeri geldiğinde  bilinç düzeyine çıkarır. Aslında bilinçaltımız gelenekçidir ve sürekli yaptığımız işleri kaydeder ve o işi otomatik olarak yapmamızı sağlar. İlk araba sürdüğünüz anları düşünün heyecanlanırsınız, hatalı hareketler yaparsınız, yapmanız gereken şeyleri unutursunuz. Ama zamanla bunu aşarsınız ve usta şoför olursunuz örneğin dikiz aynasına otomatik bakarsınız, vitesi otomatik olarak düşürür veya yükseltirsiniz. Bunları artık düşünmeden yapabiliyor olmanızın sebebi bilinçaltının o mükemmel kayıt etme ve zamanı geldiğin de bilinç düzeyine çıkarma yetisidir.Bilinçaltı binlerce araştırmaya konu olmasına ve hakkında yüzlerce kitap yazılmış olmasına rağmen yine de sınırları hakkında net bir bilgiye ulaşılamamıştır.

Bilinçaltının genel olarak olumlu yönlerini inceleyelim;

-Bilinçaltının sınırsız bir kapasitesi olduğunu söyleyebiliriz.

-Bilinçaltı zamanımızın her anı yani her her dakikasında çalışmaya devam eder. Bu çalışma kişi son nefesini verene kadar devam eder.

-Bilinçaltı bizi bir çok dertten kurtarır çünkü bir kamera gibi her şeyi kaydeder ve yeri geldiği zaman otomatik olarak kullanır. Buna örnek olarak bisiklet sürmeyi ele alalım bu durum bilinçle alakalıdır. Ama bunu öğrendikten sonra bilinçaltı bunu kaydeder ve bunu yıllar geçse bile unutmazsınız.

-Bilinçaltı belli bir yaşa kadar (4 - 6 yıl ) bilgi değerlerini ve kayıtlarını oluşturur. Daha sonra da uygun verileri kaydetmeye devam eder.

-Bilinçaltının çalışma alanı çok geniştir yani bir işi yaparken diğerini pas geçmez. Mesela siz isterseniz gün içinde 3 veya çok daha fazla işi aynı anda yapın hem o işleri belleğinize kaydeder hemde o an sizin farkınızda olmadığınız bir çok bilgiyi depolar.

-Bilinçaltı bir çok olayı önceden öngörebilir ve buna göre tedbirler almanızı sağlar. Siz farkında olmasanız da hayatınızı çoğu olumsuzluktan kurtaran sihirli bir değnek gibidir. - Bilinçaltınız belli frekanslar aracılığıyla diğer bilinçaltlarını etkileyebilir.

-Bilinçaltının bedensel faaliyetlerimizin sürekli çalışmasını sağlar örneğin nefes almak bile bilinçaltının bir özelliğidir.

-Bir şeyi sürekli tekrar ederseniz bilinçaltı belli bir süre sonra bunu kaydedecektir ve o konuyla ilgili hassas davranacaktır. Yani o konuya ne zaman ihtiyaç duysanız bilinç düzeyine çıkaracaktır.