Bilinçaltı aslında bilincin altında çalışsa da hayatımızda bilinçten çok daha önemli bir role sahiptir. Bu kadar önemli görevlere sahip olan bilinçaltı  neden bilincin altında çalışır sorusu kafamıza takılmışsa eğer şu şekilde açıklamaya çalışalım.

Bir şirketi ele alalım bu şirkette bir müdür ve müdürün altında çalışan belli elemanlar olacaktır. Bilinç burada müdürdür bilinçaltı ise diğer çalışanlardır. Müdürün esnek çalışma saatleri vardır ama çalışanlar vardiya dahilinde sırayla 24 saat dahi çalışabilerler. Müdür o iş yeri hakkında daha az şey bilir ama çalışanlar neyi ne zaman, nerede ve nasıl kullanacağını bilir. Müdür satışta görünen kişidir ama arka plan çalışanlardan oluşmaktadır. Müdür çalışma alanı içinde bir yanlış yaptığında işçiler doğrusunu gösterir tıpkı bilinçaltındaki yaşam fonksiyonları gibi. Ama müdür yani bilinç yanlış hakkında ısrar ederse işçiler yapmak zorunda kalır bilinçaltı gibi yani ateşe dokunma örneğimizdeki gibi. Gel gelelim işçiler bir çok bakımdan daha çok çalıştığı ve müdürden daha çok şey bildiği halde ona hesap vermek zorundadır. Bilinçaltının neden bilincin altında çalıştığını da bu mantıktan anlayabiliriz. Yeterli bir örnek olmasa da umarım kafa karışıklığını engellemiştir.

BİLİNÇ VE BİLİNÇALTININ FARKLILIKLARI

-Bilinçaltı 24 saat boyunca çalışır ve her şeyi depolar. Bilinç ise gün içinde belirli aralıklarla çalışır ve kayıt yapmaz. Belirli aralıklarla çalışmasından kasıt zamanımızın çoğunu otomatik pilotta yaşarız bu sırada yaptıklarımız bilinçaltının eseridir. Mesela bugünü düşünün gerçekten farkında olarak ne yaptınız farkında olarak yaptığınız şeyler bilincin çalışma süresidir.

- Bilinçaltı gelenekçidir, bilinç ise yeniliklere açıktır ve ikisi bu yüzden sürekli bir savaş halindedir diyebiliriz.

- Bilinçaltı duygulardan anlamaz dolayısıyla şaka yapsanız dahi gerçek olarak anlayacaktır. Bilinç ise şakadan anlar yalanı ve doğruyu ayırt edebilir duyguların farkındadır.

- Bilinçaltı gelecekle ilgili planlar yapmaz geçmişten o zamana kadar ki olayları kaydeder. Bilinç ise geçmiş - şimdiki an ve gelecek hakkında düşünebilir. ( Tabi ki bu olayda bilinçaltından yararlanır. )

Daha bir çok farklılıkları olsa da bu kadar ayrım farkı anlamamız için yeterlidir sanırım. Önemli olan aralarındaki farkları öğrenmekten ziyade ikisini beraber çalıştırabilmektir aslında. Bazen çatışma halinde olan bu iki muazzam yapı aslında bizi şimdiki biz yapan şeylerdir. Üzüntümüz, sevincimiz, korkumuz hayatta doğru kararlar verebilmemiz ikisinin toplamıdır.